تفاوت کد نویسی و برنامه نویسی - برنامه نویس شو

کد نویسی و برنامه ‌نویسی دو نوع از علوم تخصصی می‌باشند که در زمینه سیستم‌ های رایانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.ما در این مطلب قصد داریم برای شما در رابطه با تفاوت کدنویسی و برنامه‌ نویسی صحبت کنیم. اگر شما نیز می‌خواهید بیشتر در این‌ رابطه بدانید، ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.


ما در این مطلب می‌خواهیم برای شما در رابطه با تفاوت کدنویسی و برنامه‌ نویسی صحبت کنیم و به شما بگوییم که به ‌طور کلی این مهارت ‌ها شامل چه مواردی می‌شوند. در دنیای گسترده و اینترنتی امروز دسترسی داشتن به انواع مختلف تخصص‌‌هایی که در این زمینه کاربردی می‌باشند، بسیار مهم و حیاتی به ‌نظر می‌رسد‌. برنامه ‌نویسی و کد نویسی جز آن دسته از مهارت ‌هایی می‌باشند که بدون وجود آن ‌ها استفاده از بسیاری از خدمات رایانه ‌ها و اینترنت برای ما سخت می‌شد؛ به همین دلیل علم برنامه ‌نویسی و علم کد نویسی دو نوع از علومی می‌باشند که می‌توانند در بستر تکنولوژی به ما کمک کنند تا به پیشرفت ‌هایی که می‌خواهیم برسیم. اگر شما نیز می‌خواهید بیشتر در رابطه با تفاوت کدنویسی و برنامه‌ نویسی بدانید، و به‌ طور کلی متوجه شوید که این دو تخصص با یکدیگر چه تفاوت‌ هایی دارند، به شما پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را تا انتها بخوانید زیرا ما در ادامه بیشتر در این رابطه برای شما صحبت خواهیم کرد. توجه نمایید بسیاری از افراد این دو تخصص را با یکدیگر اشتباه میگیرند اما توجه کنید که تخصص برنامه ‌نویسی و تخصص کد نویسی با یکدیگر کاملاً متفاوت می‌باشند و شاید حتی هیچ وجه تشابهی میان آن دو نباشد، به ‌هر‌حال با ما همراه بمانید.

تفاوت کد نویسی و برنامه نویسی - برنامه نویس شو

نکاتی در رابطه با تفاوت کد نویسی و برنامه نویسی

 

کدنویسی چیست؟

به ‌طور کلی کد نویسی شامل توانایی درک و فهمیدن نحو و همچنین ساختار یک ‌زبان می‌باشد. توجه نمایید که زبان و اطلاعاتی که کامپیوتر ها با استفاده از آن با انسانها ارتباط برقرار می‌کنند و دستور می‌گیرند با زبانی که ما از آن استفاده می‌کنیم کاملاً متفاوت می‌باشند؛ پس به‌ همین دلیل برای این ‌که ما بتوانیم دستورات مورد نیاز را به کامپیوتر ها بدهیم باید سعی کنیم که از زبانی که آن‌ ها متوجه می‌شوند استفاده کنیم. پس کد نویسی اساساً به ‌عنوان عمل ترجمه کد ها از زبانی که ما از آن استفاده می‌کنیم به زبان کامپیوتر می‌باشد. پس به طور کلی کد نویسی به این دلیل اختراع شده که ما بتوانیم دستورات مورد نیاز را به رایانه ‌ها بدهیم. کد نویسی شامل نحوی می‌باشد که هنگام نوشتن کد ها باید رعایت شوند. دستورات باید به زبانی که کامپیوتر آن‌ ها را می‌فهمد تایپ شوند تا سیستم متوجه منظور و هدف شما شود. بعد از وارد کردن کد، کامپیوتر ها کد ها را اجرا می‌کنند و نتیجه بررسی را به شما ارائه می‌دهند. پس کد نویسی شامل زبانی می‌باشد که شما با استفاده از آن زمان با کامپیوتر صحبت می‌کنید و اطلاعات مورد نیاز خودتان را از آن می‌گیرید. برای این  که شما بتوانید با استفاده از کد نویسی با کامپیوتر ارتباط برقرار کنید باید زبان ‌های برنامه ‌نویسی مختلفی مانند جاوا، پایتون، سی وی، و غیره را بشناسید تا بتوانید با استفاده از قدرتتان در این زمینه به کد نویسی بپردازید. برای دانستن تفاوت کدنویسی و برنامه‌ نویسی نیاز بود تا در رابطه با کد نویسی بدانید.

تفاوت کد نویسی و برنامه نویسی - برنامه نویس شو

کدنویسی چیست؟

 

برنامه ‌نویسی چیست؟

اگر بخواهیم ب ه‌صورت واضح‌تر در رابطه با تفاوت کدنویسی و برنامه‌ نویسی برای شما صحبت کنیم باید برای شما توضیح دهیم که برنامه‌نویسی چیست، توجه نمایید که پیشتر ما به این‌ موضوع اشاره کردیم کد نویسی شامل ارتباط شما با کامپیوتر می‌شود اما توجه نمایید که فهمیدن زبان کامپیوتر به‌ خودی ‌خود نمی‌تواند به شما کمک کند تا تمام نیاز های خودتان را از این طریق مرتفع کنید. شما باید برای ایجاد یک برنامه علاوه‌ بر کد نویسی مهارت ‌های دیگری را نیز شامل برنامه ‌نویسی، طراحی آزمایشی، و حتی نگهداری یک برنامه بدانید، بنابراین اگر بخواهیم به ‌صورت جامع‌تری برای شما بگوییم، کد نویسی بخش کوچکی از برنامه ‌نویسی می‌باشد که شما باید با دقت و توجه روی این ‌موضوع و کسب کردن تخصص در زمینه کد نویسی، بتوانید در نهایت به برنامه ‌نویسی نیز بپردازید.

 

بررسی تفاوت کدنویسی و برنامه‌ نویسی 

 حال که برای شما در رابطه با توضیحات کدنویسی و برنامه ‌نویسی صحبت کردیم، حال بهتر است برای شما بگویم که تفاوت‌ های میان این دو تخصص کدام‌ ها می‌باشند تا بتوانیم شما را بیشتر با ویژگی‌‌های متفاوت این دو تخصص آشنا کنیم. پس اگر می‌خواهید که تفاوت کدنویسی و برنامه‌ نویسی را بدانید، این پاراگراف را انتها بخوانید.

تفاوت کد نویسی و برنامه نویسی - برنامه نویس شو

بررسی تفاوت کدنویسی و برنامه‌ نویسی

 

ابزار های استفاده ‌شده برای بکار گرفتن این تخصص 

یکی از مواردی که جزو تفاوت کدنویسی و برنامه‌ نویسی شناخته می‌شود ابزار هایی هستند که برای پیاده کردن این تخصص‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. همان ‌طور که همه شما می‌دانید برای پیاده کردن تخصص و علوم، ابزار های گوناگونی وجود دارند. پس در زمینه کد نویسی و برنامه‌ نویسی نیز ابزار های متفاوتی وجود دارند. برای مثال کد نویسی انواع مختلفی از ابزارها و برنامه ها را نیاز ندارد زیرا شما تنها عمل ترجمه و صحبت به زبان کامپیوتر را انجام می‌دهید. در این روش تنها استفاده از یک ویرایشگر مانند ورد و یا نوت پد کافی می‌باشد. اما برای برنامه ‌نویسی شما باید برای طراحی برنامه، بررسی آن و نحوه کارکرد آن، اجرای آن، و حتی نگهداری از آن به ابزار های دیگری نیاز دارید. شما باید ابزارهایی مانند ابزار تحلیل کد، دیتابیس، تولیدکننده کد، و الگوریتم ‌های مدل‌ سازی را در اختیار خودتان داشته باشید تا بتوانید با استفاده از آن‌ ها برنامه خودتان را پیاده کنید.

 

تجربه و تخصص 

یکی دیگر از مواردی که جزء تفاوت کدنویسی و برنامه‌ نویسی قرار می‌گیرد این است که تجربه و تخصصی که کدنویسان دارند با تجربه و تخصصی که برنامه ‌نویسان دارند متفاوت می‌باشد. کد نویسان تنها نیاز دارند که به زبان‌‌ های و قواعد پایه‌ای برنامه ‌نویسی دسترسی داشته باشند، اما برنامه ‌نویسان باید به موارد تخصصی‌تر بیشتری دسترسی داشته باشند تا بتوانند به ‌راحتی و بدون هیچ‌ گونه مشکلی برنامه‌ ها را پیاده کنند.

 

نحوه کارکرد

یکی از موارد اساسی که جزء تفاوت کدنویسی و برنامه‌ نویسی شناخته می‌شود نحوه کارکرد و استفاده از این دو علم و تخصص می‌باشد. همان‌ طور که پیش ‌تر نیز به شما گفتیم کد نویسی برای دادن دستور ها به کامپیوتر استفاده می‌شود و تنها می‌توانند نیاز های روزمره‌ شما را برطرف کند. اما برنامه ‌نویسی بسیار گسترده‌تر می‌باشد زیرا شما با استفاده از آن به ساخت یک اپلیکیشن و برنامه میپردازید.

پیشنهاد ما

برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب میتوانید از وبسایت برنامه نویس شو کمک بگیرد. بنابراین ما برنامه های آموزشی بسیاری را در نظر گرفته ایم که می توانید از یادگیری برنامه نویسی موبایل تا برنامه نویسی وب شروع کنید.
همجنین پیشنهاد میکنیم به بخش مقالات آموزشی برنامه نویسی موبایل مراجعه کنید تا بتوانید به کلیه مقالات دسترسی داشته باشید.
در ادامه مطالعه مقاله ” آموزش برنامه نویسی با گوشی موبایل ” به شما توصیه می شود.

2 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *