چند دلیل مهم برای آموزش برنامه نویسی در سنین کم - برنامه نویس شو

مهارت های زیادی وجود دارد که اگر در کودکی به فرزندان خود بیاموزیم، تاثیر بسزایی در موفقیت آنها در آینده خواهد داشت. امروزه آموزش برنامه نویسی در سنین کم به کودکان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله در مورد دلایل اهمیت آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان توضیحاتی می دهیم.


چند دلیل مهم برای آموزش برنامه نویسی در سنین کم

اگر می خواهیم فرزندانمان را برای موفقیت تحصیلی آماده کنیم، باید آموزش برنامه نویسی در سنین کم  آغاز شود. یادگیری برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان نه تنها به پیشرفت ریاضیات و مهارت های نوشتاری کمک می کند، بلکه به آنها مهارتهای ارزشمندی در زندگی و برای ورود به بازار کار می دهد. دلایل زیادی برای یادگیری کدنویسی در سنین کم وجود دارد و اینکه چرا باید آموزش برنامه نویسی برای کودکان از مدارس آغاز شود. هر چه کودکان از سنین کم شروع به یادگیری برنامه نویسی کنند، در آینده شانس بیشتری برای موفقیت خواهند داشت.

کدنویسی چیست؟

به زبان ساده، کد نویسی روشی است که انسانها برای ارتباط با رایانه ابداع کرده اند. ارتباط با رایانه با استفاده از زبانی که کامپیوتر برای درک عملکرد های خاص بهره می گیرد، محقق می شود. با برنامه نویسی ما می توانیم اپلیکیشن موبایل، سایت و بازی های ویدیویی را بسازیم.

با توجه به آنچه می خواهید توسعه دهید، انواع مختلفی از زبانهای برنامه نویسی وجود دارد. و هر زبان برنامه نویسی قوانین خاص خود را دارد. اما در کل، برنامه نویسی دستورالعمل هایی به رایانه است تا نتیجه مطلوبی حاصل شود.

برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان

قبل از اینکه در مورد چرایی آموزش این علم به کودکان صحبت کنیم شاید شما برای اینکه بدانید چطور برنامه نویسی را به فرزند خود آموزش دهید به اینجا آمده باشید. حتی اگر خودتان تجربه برنامه نویسی ندارید، می توانید به راحتی برنامه نویسی را به کودک خود آموزش دهید.

روش های زیادی برای شروع آموزش برنامه نویسی در سنین کم به کودکان و نوجوانان وجود دارد. همین امروز می توانید با کودکان خود کد نویسی کنید. برای این کار فقط به وسایلی لازم دارید که احتمالا در خانه وجود دارد. برای شروع آموزش برنامه نویسی به کودکان حتی نیاز به رایانه هم ندارید.  یکی از محبوب ترین روش های یادگیری کد نویسی یادگیری با یک بسته کارت می باشد.

چند دلیل مهم برای آموزش برنامه نویسی در سنین کم - برنامه نویس شو

برنامه نویسی در سنین کم

چرا آموزش برنامه نویسی برای نوجوانان و کودکان مهم است؟ دلایل زیادی برای یادگیری برنامه نویسی وجود دارد، مهارت های حل مسئله، فرصت های شغلی، تفکر انتقادی و رشد خلاقیت مهمترین آنهاست.

آموزش برنامه نویسی برای کودکان  در رشد مهارت حل مسئله در آنها نقش موثری دارد.

درک رایانه و یادگیری اصول برنامه نویسی به آنها کمک می کند تا از نحوه کار همه چیز آگاه شوند. همچنین  می فهمند که چطور مهندسان نرم افزار به روشی خلاقانه و منطقی از ریاضیات با استفاده می کنند. این دلیل مهمی است برای اینکه باید برنامه نویسی در مدرسه به کودکان و نوجوانان آموزش داده شود.

مهارت حل مسئله به طور کلی در زندگی بسیار مفید است. همه دوست داریم که فرزندان ما بتوانند برای حل مشکلات خود در بحران ها به یک راه حل عالی دست بیابند. آموزش برنامه نویسی به کودکان این فرصت را  می دهد تا این نوع مهارت ها را در سنین کم یاد گرفته و در طول زندگی به کار ببرند. این یکی از دلایل مهم آموزش برنامه نویسی در سنین کم می باشد.

آموزش برنامه نویسی برای کودکان

برنامه نویسی زبان ریاضیات است. یادگیری کد نویسی شامل مهارت های زیادی از جمله سازماندهی و تجزیه و تحلیل داده ها است. کودکان می توانند مهارت های ریاضی خود را در حین برنامه نویسی حتی بدون اینکه بدانند، افزایش دهند. وقتی با استفاده از مهارت های منطقی و محاسباتی چیزی خلق می کنند، باعث می شود ریاضیات جذاب و سرگرم کننده شود.

آموزش برنامه نویسی برای نوجوانان

زمانی که کودکان برنامه نویسی را آموزش می بینند، یاد خواهند گرفت که بعد از هر شکست دوباره سعی خود را بکنند تا به موفقیت برسند. آنها یاد می گیرند که شکست نه تنها چیز وحشتناکی نیست، بلکه می تواند چیز مثبتی باشد، زیرا یک فرصت یادگیری  برای ما می باشد. با این مهارت آنها به سرعت می آموزند که رفع باگ(اشکال زدایی) بیشتر یک سرگرمی است.

وقتی شکست می خورید و دوباره سعی می کنید، می توانید از اشتباهات خود درس بگیرید. کد نویسی به بچه ها این توانایی را می دهد تا دوباره تلاش کنند، تا زمانی که موفق شوند و نتیجه مورد نظر خود را به دست آورند.

چند دلیل مهم برای آموزش برنامه نویسی در سنین کم - برنامه نویس شو

کد نویسی در سنین کم

آموزش برنامه نویسی به کودکان، فقط تایپ خطوط کد نبوده، بلکه به آنها نحوه تفکر متفاوت را می آموزد. یک برنامه نویس با توانایی کد نویسی موثر، باید از تفکر منطقی استفاده کند. آنها باید یک مشکل بزرگ را ببینند و آن را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنند تا بتوانند به روشی موثر حل کنند.

برنامه نویسی به کودکان می آموزد، باید از خلاقیت خود برای حل یک ایده مبهم استفاده کنند. اگر راه حل اول جواب نداد، آنها را ه حل دیگری را امتحان می کنند و اگر آن هم جواب نداد، آنها دوباره سعی می کنند تا مشکل را حل کنند. آموزش برنامه نویسی در سنین کم این مهارت را در کودکان نهادینه می کند.

رشد خلاقیت در کودکان با آموزش برنامه نویسی

برنامه نویسی به کودکان این فرصت را می دهد، که چیزی کاملا متعلق به خود را طراحی کنند. کودکان با بازخوردی که از خلق چیزی که دوست دارند دریافت می کنند، رشد می کنند. درست مانند یادگیری زبان یا نواختن یک ساز موسیقی، کودکان نیاز به انگیزه دارند. معمولا دیدن نتایج به پرورش و رشد انگیزه کودکان بسیار کمک می کند و این همان چیزی است که در حال یادگیری برنامه نویسی برای کودکان اتفاق می افتد.

از آنجا که یادگیری برنامه نویسی به خصوص برای کودکان آسان است، اعتماد به نفس آنها به مرور بیشتر خواهد شد.

چند دلیل مهم برای آموزش برنامه نویسی در سنین کم - برنامه نویس شو

 

چه زمانی باید آموزش برنامه نویسی به نوجوانان و کودکان را شروع کرد؟

آموزش برنامه نویسی به کودکان را می توان در همان دوران پیش دبستانی آغاز کرد. از اوایل ۵ سالگی، کودکان می توانند مفاهیم اساسی برنامه نویسی را یاد بگیرند.

با آموزش کد نویسی نویسی در سنین کم به کودکان و نوجوانان این فرصت را به آنها می دهید تا در مورد فناوری و نحوه کار رایانه ها یاد بگیرند، و امتیازی می بخشید که در آینده شغلی آنها تاثیر مثبتی خواهد داشت.

پیشنهاد ما

برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب میتوانید از وبسایت برنامه نویس شو کمک بگیرد. بنابراین ما برنامه های آموزشی بسیاری را در نظر گرفته ایم که می توانید از دوره های طراحی سایت تا برنامه نویسی وب شروع کنید.
همجنین پیشنهاد میکنیم به بخش مقالات آموزشی برنامه نویسی وب مراجعه کنید تا بتوانید به کلیه مقالات دسترسی داشته باشید.
در ادامه مطالعه مقاله “ تفاوت کدنویسی با برنامه نویسی ” به شما توصیه می شود.

1 دیدگاه

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان